Бессарабський квартал

Адреса: 
вул. Велика Васильківська (Червоноармійська), 1-3

Комплекс будівель розташований між вулицями Великою Васильківською, Басейною та Бессарабською площею, створюючи фонову забудову більшої частини кварталу. Сучасна планувальна сітка вулиць в районі Бессарабської площі сформувалась після затвердження нового плану Києва 1837 р. Протягом ХІХ – початку ХХ ст. у кварталі між згаданими вулицями розташовувалось декілька садиб, які належали різним власникам. Збереглися ознаки забудови садиби по вул. Велика Васильківська, 1-3 – Басейній, 2.

Ділянка садиби в плані має складну форму, наближену до трапеції. З середини і до кінця ХІХ ст. мала дерев'яну малоповерхову забудову. Сучасну забудову за проектом архітектора А.К. Крауса здійснено протягом 1896-1901 рр., коли садибою володів П.М. Попов. Будівництво мало декілька періодів: у 1896 році було споруджено наріжний об'єм з боку вулиці Великої Васильківської, 1; у 1899-1900 рр. – об'єм з боку Бессарабської площі та вул. Басейної, 2; у 1900-1901 рр. – об'єм по вул. Великій Васильківській, 3 з прибудовою у двір («глаголем»). Разом всі три об'єми склали єдиний триповерховий будинок.

Споруда в садибі Попова була настільки значною, що про закінчення будівництва сповістила тодішня міська преса. Функціонально це був прибутковий будинок з секційним плануванням. Оформлення екстер'єру та інтер'єру було вирішено в стилістиці історизму з використанням ренесансних стилізацій. Фасади великої протяжності розчленовано ризалітами з розкреповками, завершено фронтончиками і башточками. Найбільш виразною деталлю в архітектурі будинку є низка шатроподібних завершень, розташованих вздовж всього фасаду. Інтер'єр будинку первісно був багато прикрашений ліпленням. Стелі більшості парадних кімнат мали поліхромний розпис. Призначення будинку було багатофункціональним. На першому поверсі розташовувались магазини, в горищних – квартир, готелі «Оріон» та «Берлін», ресторан. У 1920-х рр. в будинку було розташовано поліклініку, пізніше його частково переобладнали під гуртожиток. З 1950-х рр. до відселення в будинку розміщувались медичні установи. У 1931 р. передбачалась надбудова споруди зі знесенням баштоподібних завершень. У 1980-х рр. планувалася реконструкція будинку з перепрофілюванням його під торговий центр. У дворі садиби містилися флігелі та господарські споруди. Нині не збереглися. На державному обліку пам'ятка перебуває як комплекс з трьох будівель.

Наступна пам’ятка розташована за адресою вул. Велика Васильківська, 5 – житловий будинок. Будинок споруджений у дві черги – 1881-1882 та 1891 рр. як прибутковий. Первісний проект було складено відомим київським зодчим В.М. Ніколаєвим. Власником будинку був шкар А.Р. Подгаєцький. Будинок розташований по червоній лінії вулиці Великої Васильківської неподалік Бессарабської площі. Чотириповерховий з боку вулиці та п'ятиповерховий з боку двору, цегляний, пофарбований, прямокутний у плані. Фасад оформлений в дусі історизму з використанням ренесансних стилізацій. У 1935-1938 рр. було проведено реконструкцію будинку з надбудовою четвертого поверху. Реконструкція знищила первісний архітектурно-художній декор фасаду та внутрішнє планування. У 1980 році інститутом «Київпроект» було розроблено проект реконструкції забудови Червоноармійської вулиці (автор – арх. Я. Віг), яким передбачалось знести будинок №5. Зважаючи на меморіальну цінність споруди, проект було перероблено. Новий варіант передбачав її збереження з відтворенням втраченого зовнішнього вигляду фасаду. З 1896 до середини 1903 року тут мешкав класик єврейської літератури Шолом-Алейхем (справжні прізвище ім.’я та по-батькові – Рабинович Соломон Нохумович (1859-1916). 6 березня 1959 року на честь 100-ліття з дня народження Шолом-Алейхема на фасаді будинку було встановлено меморіальну дошку. Будинок є пам’яткою історії місцевого значення. Периметральну забудову кварталу формує також будинок по вул. Басейній, 6.

Джерела: 1. Звід пам’яток історії та культури України. Київ.

Інформація підготовлена Київським науково-методичним центром по охороні, реставрації та використанню пам’яток історії, культури і заповідних територій.

Головна сторінка