Будинок контори і правління акціонерного товариства «Т.М. Апштейн і сини для залізо-технічної торгівлі та лісопромисловості»

Адреса: 
Вул. Спаська, 12

У сучасних межах садиба сформувалась під час перепланування Подолу 1812-1814 рр. (після пожежі 1811 року). Первісна її забудова була малоповерхова, напівдерев'яна. З кінця XIX ст. ділянка належала київському купцю 1-ї гільдії Т. Апштейну, на замовлення якого за проектом архіт. В. Рикова зведено наявний будинок. У 1994-1997 роках проведено ремонтно-реставраційні роботи за проектом, виконаним архітектурною майстернею «Реставратор». Одноповерховий з підвалом з боку вулиці, з боку подвір'я з мансардою, цегляний, тинькований, у плані Г-подібний. Внутрішнє планування дворядне. Перекриття пласкі. Дах вальмовий. Вирішений в стилі неокласицизму. Центр симетричного головного фасаду акцентовано масивним порталом з півколонами іонічного ордера та розірваним трикутним фронтоном, поле якого займає модифікований картуш з жіночим маскароном у нижній частині. Фланги містять широкі аркові вікна з архівольтами та прикрашеними овалами замковими каменями. Підвіконня заповнено ліпленим орнаментом, утвореним низкою картушів. Обабіч центрального входу вікна прямокутні у рамковому обрамленні (замкові камені з лев'ячими маскаронами втрачено). У фризі над арковими вікнами розташовано картуші з листям аканта. Головний фасад завершено прямокутною аттиковою стінкою, увінчаною на флангах чотирма стилізованими античними вазами, нижче яких на парапеті, в обрамленні акантового листя, вміщено зображення металовиробів – швелера, зубчастого коліщатка, ланцюгів та інших, що символізують рід занять домовласника. З боку подвір'я до будинку прилягає спрощена за архітектурою двоповерхова прибудова, споруджена одночасно з ним. Стеля в ній складної конфігурації зі світловим ліхтарем у центрі даху. В особняку збереглися рештки первісного декору інтер'єру, виконаного в єдиному з фасадом стилі з використанням елементів модернізованого класицизму та ампіру. Споруда – характерний зразок забудови Києва поч. XX ст.

У будинку містилися контора і правління товариства «Т. М. Апштейн і сини для залізо-технічної торгівлі та лісопромисловості», заснованого в 1890 році, трансформованого в акціонерне у 1913 році. Основний капітал товариства складав 1,3 млн. крб. Виробництво (два тартаки) розміщувалося на Кухмістерській слобідці, дров'яних складах – в Київській гавані, торговельних складах «Залізо» – на вул. Волоській, 26/19 (споруди не збереглися) та у цьому будинку. Технічний відділ мав адресу: Хрещатик, 2 (будинок втрачено). Власник садиби у 1910-х рр. мешкав на вул. Лютеранській, 23. Т. Апштейну належав також прибутковий будинок у пров. Хрещатицькому, 7 (не зберігся). Підприємцями були й представники родини: син Я. Апштейн, київський купець 2-ї гільдії, мав цвяховий заклад на Глибочиці, 16 (не зберігся), інші сини працювали у батьківському товаристві.

 

Дмитро Малаков, Олена Мокроусова, Володимир Устименко

Звід пам’яток історії та культури України. Т.1, ч. 3. – К., стор.1543

Головна сторінка