«Будинок Петра І»

Адреса: 
вул. Костянтинівська, 6/8

Будинок житловий Я.Биковського («Будинок Петра І»)

Рубіж ХVІІ і XVIII ст.; 1740-1750 рр. та 1879-1886-і рр.(перебудови); 1974-1978 рр. (реставрація) Будинок розташований на перетині вулиць Костянтинівської і Хорива. Розміщення будинку під кутом до лінії забудови теперішніх вулиць відповідає стародавньому плануванню Подолу (до пожежі 1811 р.).

Зведений у садибі, яка з 1663 р. належала сім'ї Биковських (Биковичів). Власник садиби, Ян Бикович – війт київського магістрату, володів на Подолі багатьма дворами, крамницями, ставком з млином, землями вздовж р. Глибочиця та на горі Щекавиці. Будинок було споруджено, ймовірно, наприкінці ХVІІ (не раніше 1696 р.) - поч. XVIII ст., у період активного мурованого будівництва у Києві. Деякі дослідники датують його 1740-ми рр. Згідно з останніми дослідженнями, первісно будинок був двоповерховий, у плані Г-подібний, з підвалом та двома круглими вежоподібними наріжними об'ємами. Усі приміщення перекривалися склепіннями. У другій половині XVIII ст. із західного боку зроблено двоповерхову прибудову, між вежами і на вхідному ризаліті з півдня влаштовано відкриті аркади у барокових формах, близьких за стилістикою до творчості арх. І. Григоровича-Барського. У 1880-х рр. розібрано склепіння.

У середині 1970-х рр. об’єм доповнено трипрогінною арковою лоджією, що має опори у вигляді пілонів на першому поверсі та приземкуватих колон спрощеного композитного ордера на другому. Аналогічну двопрогінну аркаду використано у вирішенні відкритої тераси над південним вхідним ризалітом, увінчаним дерев'яним фронтоном (первісна форма втрачена). Масивні стіни основного об'єму розчленовано невеликими вікнами без облямувань та двоярусними лопатками. На східному крилі південного фасаду вікна та ніші облямовано лиштвами з лучковими (на першому поверсі) і трикутними (на другому поверсі) сандриками, що відтворюють декор рубежу ХVІІ – XVIII ст. Споруду увінчує антаблемент, що складається з гладенького фриза та масивного карниза.

Пам’ятка – найдавніший з житлових будинків Києва, що зберігся, має оригінальну об’ємно-просторову композицію, яка відтворює риси оборонної споруди. З будинком пов’язана легенда, згідно з якою тут у серпні 1706 р. та січні 1707 р. зупинявся російський цар Петро І, коли приїздив до Києва в зв’язку з будівництвом Печерської фортеці (документально не підтверджена). У 1780 р. його власники - Л. та Д. Биковські продали своє нерухоме майно разом з цим будинком Київському магістрату, який у 90-ті роки ХVІІІ ст. після ремонту розмістив тут гамівний будинок. З 1799 р. у ньому утримувався відставний капітан Ведель Артемій Лук’янович (1767-1808) – композитор, співак, скрипаль-віртуоз, хоровий диригент, заарештований за сфальсифікованим політичним звинуваченням та без суду, доказів і будь-якої провини оголошений психічно хворим. Імовірно, у 1803 р. переведений разом із закладом до Кирилівської лікарні. Значної шкоди будинку завдала пожежа 1811 року.

Ремонт і перебудову було проведено лише у 1817-1820 рр., після чого в ньому розмістилося Подільське парафіяльне училище, яке проіснувало тут до кінця 60-х рр. ХІХ ст. У 70-х рр. ХІХ ст. у будинку жив Яновський Феофіл Гаврилович (1860-1928) – майбутній лікар, професор, завідувач кафедри госпітальної терапевтичної клініки медичного факультету Київського університету св. Володимира. Лікар мав велику популярність серед населення завдяки безкоштовному лікуванню бідняків. Відповідно до плану 1879 р. в будинку розміщувалися казарми, з 1886 до 1917 р. – Олександрівський дитячий притулок. Після 1917 р. приміщення будинку використовувалися як житлові та громадського призначення. У 1878 р. приміщення надані для розміщення археологічної колекції Музею історії міста Києва.

На даний час тут знаходиться постійно діюча експозиція підрозділу Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ» Київського науково-методичного центру по охороні, реставрації та використанню пам’яток історії, культур та заповідних територій. Є пам’яткою архітектури національного значення.

Література: 1.Звід пам’яток історії та культури України. Київ. Кн.1 Ч.1. Київ. – К.1999, Т.Новосельська, В.Отченашко

Інформація підготовлена Київським науково-методичним центром по охороні, реставрації та використанню пам’яток історії, культури і заповідних територій.

Головна сторінка