Будинок житловий ювеліра Захара Брезгунова, 1815-1860 рр.)

Адреса: 
Андріївський узвіз, 5/31

Вулиця Андріївський узвіз розташовується у Подільському районі міста Києва. Пролягає від Контрактової площі до вулиць Володимирської та Десятинної. Вулиця вважається однією з найдавніших магістралей міста, яка з’єднувала давньоруський дитинець з подільською торговою площею. Історичне трасування вулиці відповідає особливостям схилу Старокиївського плато і проходить між горами Андріївською (Уздихальницею), Старокиївською та Замковою. Сучасна назва існує з 1740-х років, походить від Андріївської церкви. У 1920-57 роках вулиця носила ім’я більшовика Г.Лівера. 1957 року повернено історичну назву.

Будинок розташований на розі вулиці Боричів Тік та Андріївський узвіз в кварталі складної конфігурації утвореному вулицями Боричів Тік та Андріївський узвіз. Двоповерховий дерев’яний будинок був споруджений у 1814-1815 роках за типовим («зразковим») проектом в стилістиці класицизму. Садиба належала Захарію Брезгунову, учню відомого київського ювеліра С.Стрельбицького.

У 1857-60 роках будинок був перебудований відповідно до традицій, характерних для архітектури другої половини XIX ст., за проектом, затвердженим міським архітектором М.Самоновим, на замовлення домовласника Федора Федорева. В цей самий період була зроблена кам′яна прибудова крамниць по лінії Андріївського узвозу. Пізніше крамниці були надбудовані 2-м поверхом. Будинок використовувався частково як житловий, частково як торгівельний. На другому поверсі здавалася 4-кімнатна квартира, на нижньому – казенна винна та бакалійна крамниці. В одноповерховій прибудові по лінії Андріївського узвозу містилася перукарня «Мішель» (3 кімнати) та 2-кімнатна квартира. Певний час в садибі містилися також взуттєва та кравецька майстерні, майстерня з пошиття одягу для священнослужителів, працював художник Олександр Туркулевич.

У 1989 році архітектурна майстерня «Реставратор» виконала проект реконструкції наріжного будинку №5/31 на замовлення ДІАЗ «Стародавній Київ» (архітектори Самотугов А.Е. та Грошева Т.В.) Будинок прилаштували для розміщення адміністрації заповідника «Стародавній Київ», який був створений у 1988 році. У 2000 році був складений паспорт пофарбування та ремонту фасаду (архітектурно-проектна майстерня «Реставратор», архітектор Лелета Т.В.). Згідно із загальними вимогами паспорту, тинькування стін було виконано з розшивкою швів «під цеглі», фасад був очищений, проведені роботи на покрівлі. Наріжний цегляний, пофарбований, двоповерховий будинок складної конфігурації у плані. Планування коридорне. Перекриття плоскі дерев’яні. Вхід виділено порталом, розміщеним у лівій частині зі сторони Боричевого Току. Фасади будинку не симетричні: довший фасад шириною на 10 вікон виходить на Андріївський узвіз. Фасади членовані лопатками, прості прямокутні вікна доповнені сандриками та підвіконними вставками. Фасади завершуються карнизом з модифікованими модульонами. Віконні прорізи першого поверху знаходяться у своєрідних нішах, відділених одна від одної пілястрами. Прорізи майже квадратної форми з сегментною перемичкою. Віконні прорізи другого поверху прямокутної форми, також відділені одна від одної пілястрами з капітелями. Основними декоративними елементами фасаду є пілястри на всіх простінках, завершені на другому поверсі ордером, горизонтальна тяга між першим та другим поверхами.

Ділянка розташовується на території державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ» та входить до археологічної та архітектурної охоронних зон.

Література:

1.Звід пам’яток історії та культури України. Київ. Кн.1 Ч.1. Київ. – К.1999.

2.Кадомская М.А. Жилой дом по ул. Андреевский спуск, 5. Историческая записка. – К. 1989. – Фонд науково-технічної документації Київського науково-методичного центру по охороні, реставрації і використанню пам’яток історії, культури і заповідних територій.

3.Ковалинский В., Ветрова Л. Андреевский спуск. Прогулки по Киеву. – К.2001.

4. Мокроусова О.Г. Історична довідка на будинок по вул. Андріївський узвіз, 5/31. – К.2007. Фонд науково-технічної документації Київського науково-методичного центру по охороні, реставрації і використанню пам’яток історії, культури і заповідних територій.

Інформація підготовлена Київським науково-методичним центром по охороні, реставрації та використанню пам’яток історії, культури і заповідних територій.

Головна сторінка