Церква («Стара» трапезна) святих мучеників Флора і Лавра, кін. ХVІІ ст.

Адреса: 
Вул. Фролівська, 6/8К12

Церква («Стара» трапезна) святих мучеників Флора і Лавра (св. Миколи Мірлікійськоrо) побудована на схилі Замкової гори, на захід від собору Вознесіння Ісуса Христа. Найбільш давня споруда монастиря, що зберіглася. Зафіксована на плані Києва у 1695 р.

Пожежею 1718 р. храму було завдано значної шкоди. До 1722 р. відремонтовано його перший поверх, до 1760 р. – другий. У 1808 р. проведено капітальний ремонт, під час якого живописець О. Білецький виконав настінні розписи. Після пожежі 1811 р. церкву відновлено за проектом архіт. Андрія Меленського у первісних формах бароко.

У 1857 р. престол на честь святих мучеників Флора і Лавра перенесено у церкву Казанської ікони Пресвятої Богородиці, а нижній вівтар Трапезної церкви присвячено св. Миколі Мірлікійському.

У 1947-1949 рр. проведено капітальний ремонт. У кінці ХХ ст. за проектом, розробленим в інституті «Укрпроектреставрація» (архіт. В. Корнєєва), храм реставровано.

Будівля Трапезної церкви та палати двоповерхова, мурована, тинькована, у плані прямокутна, з прибудовами. Складається із зали, церкви та підсобних приміщень. План церкви видовжений зі сходу на захід. Трапезна палата прилягає до неї під прямим кутом. Оформлена у стилі бароко. Основним архітектурним акцентом чолового східного фасаду є п'ятигранна апсида, увінчана банею на гранчастому підбаннику. Фасад пишно декоровано горизонтальними гуртами, наріжними пласкими лопатками, складної форми прорізами та нішами.

Церква – оригінальний зразок культової споруди у стилі українського бароко.

 

Михайло Дегтярьов

 

Головна сторінка