«Нова» Трапезна та готель, 1838-1839 рр.

Адреса: 
Вул. Притисько-Микільська вул., 5

«Нова» Трапезна та готель побудовані у 1838-1839 рр. на косогорі в південно-західній частині садиби монастиря. У 1824 р. проект будівлі замовлено монастирем архіт. Андрію Меленському у зв'язку з малою місткістю старої трапезної при церкві Святих Флора і Лавра.

Запроектована на захід від трапезної будівля кухні так і не була споруджена. На нижньому поверсі містилися келії для прочан (монастирський готель), на верхньому – трапезна зала, буфет та службові приміщення.

В радянські часи будинок не раз був перепланований у зв'язку з пристосуванням під різні державні установи. Після передачі монастирю його коштом проведено ремонтно-відновлювальні роботи.

Будинок двоповерховий, мурований, тинькований, у плані прямокутний із заокругленим північно-східним наріжжям, видовжений по осі південь-північ. Дах двосхилий з бляшаною покрівлею. Планування коридорного типу з двобічним розташуванням приміщень. Перекриття пласкі дерев'яні. Оформлений у стилі класицизм. Фасади членовано ритмом прямокутних віконних прорізів. Звернені на подвір'я монастиря східний та північний фасади у нижньому ярусі рустовано та декоровано замковими каменями над віконними прорізами. Стіни увінчує профільований карниз. Вхід у будинок на північно-східному наріжжі оформлено шестиколонним портиком великого тосканського ордера, завершеним аттиком.

Споруда – оригінальний зразок цивільної архітектури Києва доби класицизму.

 

Михайло Дегтярьов

 

Головна сторінка