Поварня з келіями, ХVІІ – ХVІІІ ст.

Адреса: 
Вул. Григорія Сковороди, 2-а

Розташована з північного боку монастирського внутрішнього подвір'я, на червоній лінії забудови вулиці Г. Сковороди. Прилягає до трапезної з церквою Святого Духа.

Точна дата будівництва невідома. Існують різні версії щодо первісного функціонального призначення споруди. За однією з них, це був житловий будинок, можливо той самий, який подарувала у 1615 р. Київському братству Гальшка Гулевичівна, перетворений пізніше на поварню (версія – Ю. Лосицький, Л. Толочко). За другою – це колишня трапезна, зведена за П. Могили і згадана П. Алеппським (версія – С. Горбенко). Згідно з третьою – будівля відразу призначалася для поварні (версія – В. Голубцов).

У 1811 р. постраждала від пожежі, відновлена у 1824-1826 рр. архіт. А. Меленським у класицистичних формах.

Споруда одноповерхова, цегляна, прямокутна в плані (первісно П-подібна, нині бічні крила келій втрачено), з глибокими склепінчастими підвалами. Фасади гладенькі, тиньковані, архітектурний декор повністю втрачено, пробито прямокутні вікна. На зовнішній стіні вціліло старовинне напівкругле віконце верхнього освітлення. Дах двосхилий. У центрі плану – сіни із входом з боку подвір'я. Планування анфіладне. Є найстарішою мурованою будівлею монастиря.

На поч. XX ст. між поварнею і старим академічним корпусом зведено двоповерховий будинок академічної лікарні і канцелярії Ради академії (архіт. Є. Єрмаков) та одноповерхову будівлю.

У 1948 р. здійснено реставрацію поварні (архіт. Н. Озерова). Після закриття монастиря споруди використовувалися різними установами, останні десятиліття (до 1992 р.) –  клінічною лікарнею № 15.

Євгенія Горбенко

 

Головна сторінка