Середня школа, 1939 р. (архіт)

Адреса: 
Вул. Володимирська, 1

На розі вулиць Десятинної і Володимирської, ця споруда завершує перспективу Андріївського узвозу на розі навпроти Андріївської церкви.

Будинок є активним елементом формування простору біля Андріївської церкви. Споруджений за індивідуальним проектом цивільного інж. М. Шехоніна та архіт. А. Недопаки на території колишньої садиби князів Трубецьких, де на розі з вул. Трьохсвятительською (тепер – вул. Десятинна) містився так званий Трьохсвятительський сад. Існує інформація, що це одна з перших споруд, збудованих швидкісним методом за короткий строк – майже за чотири місяці: початок будівництва – 15 квітня, завершення – 29 серпня.

Будинок чотириповерховий, у центральній частині на схилі ділянки – п’ятиповерховий, цегляний, тинькований. Асиметричний загалом, але стосовно наріжної осі ділянки має додаткове об’ємно-просторове вирішення. У проектній основі заплановано внутрішнє коридорне планування з виходами на один бік до чорних сходів. У наріжному підвищеному об’ємі містяться вестибюль, актова і спортивна зали. Там було застосовано конструктивну систему поздовжніх несучих стін. Було підкреслено громадський характер будівлі: обрамлення вікон, тяги, карнизи, завершення кутів, прорисованих у суворій класицистичній манері. Архітектурний вигляд побудовано на просторовій виразності простих об'ємів. Призначення будинку було підкреслено вертикальними панно у простінках між вікнами другого й третього поверхів.

Будинок – пам’ятка перехідного етапу розвитку радянської архітектури від конструктивізму до неокласицизму.

М. Гончаренко

Звід пам’яток історії та культури України.Т.1, ч. 1. – К., 1999, стор. 286-287

 

Головна сторінка