Житловий будинок, 1899-1900 рр. (архіт.)

Адреса: 
Вул. Петра Сагайдачного, 10/5

Будинок споруджено на замовлення дружини чиновника Л. Максимової на місці цегляних одно- двоповерхових будинків, наріжний з яких було включено у новий об'єм. Автор проекту – губернський інж. В. Безсмертний. Під час ремонтів у серед. XX ст. було змінено внутрішнє планування та архітектурне вирішення головного фасаду (вул. П. Сагайдачного) у рівні першого поверху; колишні житлові поверхи, де зберіглося в інтер'єрах класицистичне оздоблення, пристосовано для нового призначення.

Триповерховий з підвалом, цегляний, тинькований, у плані Г-подібний, перекриття пласкі. Вальмовий дах з шатровими вежками має бляшане покриття. Первісне секційне внутрішнє планування тепер замінено на коридорне. Вирішений в архітектурних формах неоренесансу з елементами цегляного декору. Вуличні фасади симетричні, тридільні за композицією, з чітким членуванням по поверхах, підкресленим ритмом однотипних прорізів, поясами та елементами цегляного орнаменту, що повторюються. Входи до будинку з обох вулиць. Композиційну виразність будівлі надають великі шатрові бані (на вул. Ігорівській втрачені) та потужний вінцевий карниз з аркатурою у дусі романських будівель. Віконні прорізи першого та другого (з боку вул. Ігорівської) поверхів мають аркові перемички з замковими каменями, на третьому поверсі прорізи прямокутної форми.

Пам'ятка – одна з найбільших споруд історичної частини Подолу, відіграє помітну роль у формуванні забудови вулиці та панорами цієї частини міста. Тепер на першому поверсі державні установи, офіси, магазини, на другому, третьому поверхах державні установи та офіси.

 

В. Отченашко

Звід пам’яток історії та культури України. Т.1, ч. 2. – К.,2004, стор.1069-1070.

 

Головна сторінка