Житловий будинок, 1913-1914 рр. (архіт.)

Адреса: 
Вул. Артема, 47

Споруджений по червоній лінії вздовж щільної рядової забудови вулиці. Функціонально передбачався як прибутковий. За архітектурним стилем мав ознаки пізнього модерну з рисами класицизму. Садибна ділянка, де знаходиться будинок, належала М. Пєчкурову.

Шестиповерховий, цегляний, у плані Т-подібний, односекційний, з бічним проїздом і вбудованим магазином. Композиція фасаду симетрично-осьова. На фасаді виділяються центральний, невеликого виступу ризаліт, завершений трикутним фронтоном, і верхній западаючий поверх, що денонсує з вертикальним спрямуванням симетричних бічних лоджій. В оздобленні фасаду використано лицьову цеглу, фактурний і гладенький тиньк (лоджії, балкони, тяги, архівольти). Просторий вестибюль, сходова клітина з ліфтом і верхнім світлом оформлені лаконічним ліпленням геометричного прорису. На поверсі влаштовано дві рівнозначні квартири (передпокій, кабінет, вітальня, їдальня, дві спальні, кухня, санвузли). У їх оздобленні і облаштуванні збереглися тонке ліплення стель, кахляні білі груби з кольоровими майоліковими вставками, каміни в їдальнях з латунними дверцями-гратами високохудожньої роботи, широкі аркові отвори, що з'єднують вітальню та їдальню, засклені кольоровим візерунчастим склом, фільончасті з меандром трапецієподібні й прямокутні двері.

Будинок відзначається високопрофесійним виконанням робіт і досягненням цілісного вигляду за допомогою простих архітектурних засобів і прийомів і є прикладом новітньої на той час забудови центральних вулиць Києва.

 

Віталій Отченашко

Звід пам’яток історії та культури України. Т.1, ч. 1. – К., 1999, стор. 172

Головна сторінка